Hot.lt logo Hot.lt meniu
karščiausios IT naujienos
pasirink skiltį  
 
Turinys
Laimėk prizą!
El.prekyba
Įdomybės Internete
Atsiliepimai
Prenumeruokitės!
Klausk-atsakys!
Keiskimės nuorodomis!
Anekdotai
WWW
Menas:
Ars Novus, meno galerija
Žiniasklaida:
Populiarios TV laidos
Žiniu Radijas, tiesiogine transliacija
Laisvalaikis:
Akvariumai, fauna, flora
Įdarbinimas:
Preilė: darbuotojų paieška
Verta:
.
Vedų kultūros centras
Dausuva
.
Karšta
Kasijus
Gyvenimas po tikrovės
Egzistencializmas
Religiniai anekdotai
Povandeninė civilizacija
Cz. Milosz. Ulro žemė
Fermi paradoksas
I.Naživinas. Judėjas
Traktatas apie dvi Sarmatijas
Erazmo Stelos paraštėse
Elementariosios dalelės
Minčių valdymas
K.Jungas. Vėlyvos mintys
K.Saja. Molynė
Kolonizavimo protokolas
Placebo
Profsąjungos
Ateivių civilizacijos
Krikščionybė Egipte
Mano sielos liūdesiai
P.Adams. Senamadiška muzika
Mitas ir mokslas
J.A. Zaidelis. Riba
Emerikas Koloje
Vaišešikos mokykla
Kas Saulė,o kas Mėnulis?
Filosofija: Konfucijus
R.W.Emersonas. Poetas
"Sutvėrėjo" žemėlapis
I.Calvino. Katinų markizė
Ramakrišnos panteizmas
Nauja sapnų teorija
"Wow" signalas
Pašalinės mintys
Odisėjas visapusiškas
Tolkieno pasaka
Rousseau. Vienišiaus svajos
Jėzaus kapas Kašmyre
Prekiautojai skausmu
K.Kavafis. Barbarų belaukiant
A.Einšteino panteizmas
Vienaragis zhi Kinijoje
K.Jungas ir NSO
R.Kaijua. Sapnų apžavai ir problemos
Suvokimo durys
Visatos modeliai
Alisa ir musmirės
Ką žmonės mąsto Izraelyje
Archetipo koncepcija
Ūlos kraštas senovėje
Diagramos, pakeitusios pasaulį
Sielos klajonės
Suvokimo ribos
Pranašiškas Huxley
Šėtono manifestas
Pirmasis kraujas
OBE ir sapnai
Dropa diskai
Nibiru ir šumerai
Pranašas Mahometas
įvadas į Kabalą
Holografinis katinas
Kęstutis Plankas. Eilėraščiai
Netikėtas Šumero žlugimas
Oreivystės istorija
F. Kafka ir kabala
Esė apie dzūkus
Pederastai dulkina tautą
Slėpiningieji Edeno sodai
Mankurtas: be ateities
Interneto pabaiga
E-bylos
 
 

Mūšis kibernetiniame pasaulyje

Gyvename nuostabiu laiku. Istorijos vadovėliuose aprašoma praeitis – dažnai akmenuotas, spygliuotas, kruvinas, kartais tragiškas kelias – tolsta. Regis, saldus gyvenimas jau ranka pasiekiamas, o grubi ginklo jėga užleidžia vietą švelnia laikomai minties galiai. Soft power prieš hard power.

Andre Glucksmann Pamirškime laikus, kai reikėjo būti apsiginklavusiam iki dantų! Šiandien besišypsančioje pasaulinėje arenoje svarbiau ne nugalėti, o įtikinti – galia grįstus santykius keičia įtikinėjimo menas. Ne be interneto pagalbos vienu kaimu tapęs pasaulis nuo kovų perėjo prie diskusijų. Tai panašu į mitą.

Akivaizdu, kad mūsų žemė jau nėra padalyta į du blokus. Akivaizdu, kad sienos kiūra. Kinijos turistai plūsta į Paryžių ir Romą, naujieji Putino Rusios princai okupuoja Žydrąjį krantą ir Ispanijos rivjerą. Ar žmonija perlipo kultūrų ir režimų skirtumus, kad pasiektų aukščiausią išsivystymo laipsnį, kai kiekvienas žemės gyventojas turi vienodas galimybes gauti informaciją ir turėti, reikšti nuomonę? Ar kompiuteriais, palydovinėmis antenomis ir plokščiaekraniais televizoriais užtikrinama laisva naujienų ir idėjų sklaida?

„Rusiški pinigai plūsta**), žodžio laisvė skęsta. Paryžiui – prabangios užkandėlės ir šampanas, rytams – uždanga, už kurios karaliauja viena nuomonė“,
Andre Glucksmannas*)

Ši dieviška hipotezė apgaulinga. „Google“ staiga, triukšmingai ir su nuostoliais pasitraukus iš žemyninės Kinijos dalies, viskas grįžo į senas vėžes: kibernetinė cenzūra žengia į priekį, tinklaraštininkai neapsaugoti nei nuo e.pašto stebėjimo, nei nuo politiškai kryptingo persekiojimo (pasiteiraukite 08 chartiją pasirašiusių pekiniečių arba „žaliųjų“ teheraniečių).

Šiandienos aktualijos yra šnipinėjimas ir kibernetinės atakos (paklauskite baltų arba gruzinų). Lengva galimybė nedelsiant transliuoti urbi et orbi nuneša mus ne į kibernetinę stebuklų salą, o į kovos lauką. Įvairios nedemokratiškos šalys (ir ne tik tos, apie kurias dažniausiai kalbama) grasina pasisavinti kuo didesnę mūsų minčių dalį. Iranas, Kinija ir Rusija – jos tai daro geriausiai, bet jos nėra vienišos – uzurpuoja stebuklingą nuomonės formavimo galią, net jei tam reikia atitverti piliečius hermetiška hercų ir informatikos priemonių siena.

Vienas Dievas težino, kaip Obama ir jo komanda stengiasi neužgauti strateginių partnerių. Užatlantės diplomatijos vadovė Hillary Clinton dažniausiai ignoruoja žmogaus teisių klausimą, ypač kai jis susijęs su Kinija. Jos pranešimas 2010 m. sausio pabaigoje tik kiek iškalbingesnis: „Pasaulyje leidžiasi nauja geležinė informacijos uždanga“. „Google“ trenkus durimis, Clinton pirmą kartą išdrįso taip pasisakyti ir leido sau keletą čerčiliškų pastebėjimų. Lažinuosi, kad Kinijos komunistų lyderiai žino Fultono kalbą (1946 m.) ir nutuokia, ką tai reiškia. Laukime tęsinio... Prieš universalųjį internetą pastatyta didžioji siena verčia kelti esminį šiam amžiui klausimą: jei profaniškoms ar religinėms autokratijoms atiduosime aukščiausią teisę į piliečio mąstymą, jei išankstine cenzūra valdžią atiduosime minčių policijai, galime tikėtis blogiausio. Netikros naujienos, ksenofobiški paistalai, mirtį nešantys gandai, be jokios atsvaros pateikti naudojant galingą visuotinio tinklo jėgą, gali tapti postmoderniomis Didžiojo brolio atmainomis.

„Jei profaniškoms ar religinėms autokratijoms atiduosime aukščiausią teisę į piliečio mąstymą, jei išankstine cenzūra valdžią atiduosime minčių policijai, galime tikėtis blogiausio“,
Andre Glucksmannas

Per krizę nėra nieko paprasčiau kaip sukelti lengvai įtikinamo individo paniką. 2008 m. rugpjūtį Maskva nesustodama trimitavo apie „paranojiško“, „išprotėjusio“ Gruzijos prezidento vykdomą „genocidą“, nepašykštėdama jam ir tokių epitetų kaip „naujasis Hitleris“, „Amerikos ir NATO statytinis“ ir t.t. 140 milijonų rusų nesiginčydami prarijo šią informaciją – jiems ir neįmanoma jos ginčyti, daug jų iki šiol ją laiko tiesa, nes Kremlius įvairiais būdais – turto nusavinimais, įkalinimas ir žmogžudystėmis – monopolizavo žiniasklaidą savo rankose. Valstybė, užgrobusi .com, įgyja beveik popiežišką „neklystamumą“.

Kadaise diktatūros siekė valdžios apibrėžtose teritorijose: fabriko savininkas jautėsi savo teritorijos šeimininkas ir reikalavo nesikišti į tai, kaip (blogai) jis elgiasi su darbininkais už uždarų durų. Šiandieninės autokratijos muitinės savo postus įrenginėja galvose, o eterio iešmininkai į įstatymo užribį nukreipia viso pasaulio tinklaraštininkus. Deja, senosios demokratijos, žvangant sidabriniams, per prievartą šypsodamosi, užleidžia nuomonės formavimo teritoriją šiandienos despotams.

Vienam Tbilisyje įsikūrusiam transkaukazo TV kanalui neseniai panaikinta galimybė transliuoti prancūzišku palydovu („Eutelsat“) – šis tiesiog pakluso „Gazprom“ reikalavimams. Maskvai pareiškus, kad erdvė priklauso jai, „Eutelsat“ (beje, 25% finansuojamas iš viešųjų lėšų), maloniai sutiko – „mano palydovas priklauso jums“. Rusiški pinigai plūsta, žodžio laisvė skęsta. Paryžiui – prabangios užkandėlės ir šampanas, rytams – uždanga, už kurios karaliauja viena nuomonė.

Hėgelis, didis filosofas, tvirtino, kad vienintelė istorijos pamoka yra tai, kad iš istorijos nepasimokoma. Ar mes pasmerkti amžinai kartoti tas pačias klaidas? Nemanau! „Google“ neatsitiktinai trenkė durimis, nesutikusi su laisvę žudančiais Kinijos valdžios institucijų reikalavimais. Vienas iš „Google“ steigėjų Sergejus Brinas***) gimė Sovietų Sąjungoje – jam teko su tėvais bėgti nuo gulago. Ir jis puikiai tai atsimena. Nesvarbu, kad teks prarasti pinigų – jis neketina mūryti naujo melo rūmo. Jam nepatinka ir Vakarų abejingumas kylančiai didžiajai informacijos sienai. Įdomu, ką apie tai mano Voltero ir Monteskjė Paryžius?

Nuo 2007 m. pastebimi Rusijos atliekamos Ukrainos kiberatakos, pradžioje panaudojant „BlackEnergy“ versijas. 2008 m. tai panaudota ir prieš Gruziją. 2017 m. Rusijos hakerių komanda „TeleBots“ sukūrė naują atakos priemonių tipą, leidžiantį užpulti tiekimo linijas (Supply chain attack irgi plačiai panaudotas prieš Ukrainą. Jose buvo apsimetama plačiai Ukrainos bankuose naudojamos M.E.Doc programinės įrangos atnaujinimais.

Ar negali nutikti, kad Trečiasis pasaulinis karas jau vyks kibererdvėje?


*) Andrė Gluckmanas (Andre Glucksmann, 1937-2015) - prancūzų eseistas, Naujųjų filosofų judėjimo lyderis. Jaunystėje žavėjosi marksizmu, anarchomaoizmu. Vėliau atsisakė komunizmo idėjų, 1975 m. išleisdamas knygą „Virėja ir žmogėdra“, kurioje palygino komunizmą su nacizmu, teigdamas, kad marksizmas neišvengiamai veda į totalitarizmą. Simpatizavo JAV politikai, palaikė Čečėnijos separatizmą ir pusmetį nelegaliai gyveno Čečėnijoje, „Le Mond“ skelbė antirusiškus straipsnius. Parašė keletą knygų, viena paskutinių – autobiografinė „Vaiko įniršis“ (pranc. Une rage d’enfant, 2006), pasakojanti jo, kaip jauno žydo, gyvenimą okupuotame Paryžiuje. Buvo vienu žymiausių šiuolaikinių realpolitik kritikų.

**) Šis tekstas parengtas 2012 m. Šiandien jau reikėtų sakyti: „Kiniški pinigai plūsta...“

***) Sergejus Brinas (g. 1973 m.) – iš Rusijos žydų kilęs JAV verslininkas, kompiuterininkas, kartu su L. Page sukūręs „Gūglės“ paieškos sistemą. Į JAV jo tėvai emigravo 1979 m. S. Brinas pareiškė: „Puikiai žinau sunkumus, kuriuos teko įveikti mano tėvams, ir giliai dėkingas jiems, kad išvežė į Valstijas“. Kai jų sukurta paieškos sistema išpopuliarėjo Stanforde, jie metė daktarines disertacijas ir įsteigė „Google“.
Kartu su L. Page užsiima senėjimo problemų sprendimu, užsiima filantropine veikla. Komedijoje „Stažuotė“ (The Internship, 2013) vaidina save.

Kiti HOT.LT straipsniai:
Toji erdvė...
Dirbtinis protas?
Įsilaužimų istorija
Virusinis marketingas
Amerikietiškoji Šalčiūtė
Telefonai: 5G pagreitis
Dirbtinis intelektas kare
Robotai - dirbtiniai žmonės
Kolmogorovo DI alfa ir omega
Kas ten šiukšlina mano komentarų sritį?
Cinizmas kaip amatas
Ateityje mes visi būsime kiborgais
Rusija: taikinys tinkle
Paranoja skverbiasi giliai
Ar mašina kada nors mąstys?
HAL 9000 – pramanytas kompiuteris
Jūsų skaitmeninės tapatybės kelias į anapilį
Pirmoji programuotoja: Ada Lovelace
ŽODIS – ankstyva lietuviškai prakalbusi programa
Kiber-seksualumas ir žmogaus prigimties vystymasis
P-NP: Ant sveiko proto svarstyklių
AWK kalba - sena ir nuolat aktuali
Ar androidas gali tapti žydu?
Ar Internetas turi savimonę?
Slaptieji planetos valdytojai
Tikroji Interneto pabaiga
Ką vadiname programuotoju?
Visata kaip kompiuteris
Lėlininkai

 
 
HOT.LT informacija  
Kviečiame visus prisidėti prie svetainės kūrimo! Rašykite el.paštu info@hot.lt Mes stengiamės Jums!  
 
Atskiri HOT skyriai  
Domeno vagystė  
Interneto romantikai  
Programinė įranga  
WebOn produktai el.komercijai  
 
Karštos WWW svetainės  
 
Informacija:  
NSO ir mistika  
ONLINE.LT  
   
Portalai  
Banga  
 
Lietuviai:  
Globalusis tinklas  
Lithuanica svetainė!  
  Mirusieji - atminimui  
   
Aukcionai, prekyba:  
Banknotai  
 
Spauda:  
Verslo žinios  
Žinių radijas  
Lietuvos rytas  
Moteris, žurnalas  
Vartiklis, elraštis  
 
Interneto paslaugos:  
Elnet@  
 
IT paslaugos:  
Baltic Amadeus  
toughlex  
 
Kultūra:  
Džiazo svetainė  
Lietuvos filharmonija  
Interaktyvi proza  
Lietuvos vienuolynai  
Teatras  
Meno galerija  
Filosofija  
Mitologija  
Literatūra  
  Poezija  
  Fantastika  
  Biblijos puslapiai  
   
Mistika:  
Kabala  
Fuko švytuoklė  
   
Darbo sauga  
Sabelija  
 
Pramogos:  
Sporto puslapis  
   
Laisvalaikis:  
Akvariumai  
   

 

 
 
delo
© HOT.LT 2000.
Draudžiama be leidimo naudoti bet kurią šios svetainės dalį.
'Intelligent' design.